Sosyal Medya Hesapları Nasıl Kapatılır

Günlük hayatımızda büyük rol oynayan sosyal medya artık iletişim araçlarının en önemlisi haline gelmiş durumda. Hemen hemen herkesin telefonunda mutlaka bir sosyal medya hesabı oluyor. Peki, sosyal medya hesaplarımızı bir mail ile kolayca açabiliyorken, nasıl kapatacağız?

Sosyal Medya Nedir?

Gündelik hayatımızda sürekli duyduğumuz sosyal medya, kişilerin hem iletişim amacıyla hem de kendine özgü içerikleri ve fotoğraflarını başka kişiler ile paylaşmaya olanak sağlayan bir platformdur. Sosyal medya hesabını bir e-postanız var ise kolaylıkla açıp kullanabilirsiniz. Günümüzde en çok kullanılan mecralar instagram ve facebooktur. Halka sunulduğu günden bu yana büyük ilgi gören ve kullanıcı sayısının diğer uygulamalardan çok daha fazla olmasıyla birlikte günümüzde hâlâ popülerliklerini korumaktadır.

 

 Facebook Hesap Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

 

 Sosyal medya kullanıcıları birçok sebepten dolayı hesaplarını kapatmak isteyebilir. Mecralarda hesap kapatmaya olanak sağlıyor. Hesabını kapatırken/dondururken hesabı neden kapattığınıza ilişkin kısa bir bilgi istiyorlar. Örneğin adınıza sahte bir hesap açılmış olabilir, isim ve soyisim değişikliği sebebiyle kapatabilirsiniz, artık kullanmak istemiyor olabilirsiniz. Peki, hesap dondurma işlemini nasıl yapacağız?

 1- Facebook hesabınıza giriş yapın.

 2- Ana sayfada sağ tarafta bulunan minik ok sembolüne tıklayarak Ayarlar sekmesine gidin.

 3- Gizlilik sekmesine tıklayın. Ardından gizlilik kısayollarını seçin.

 4- Açılan yeni sekmede facebook bilgilerin sekmesinin hemen altında hesabını ve bilgilerini sil seçeneğine tıklayın.

 5- Hesabı sil seçeneğine tıklayın. Adımlar tamamlandıktan sonra hesabınız silinmiş olacaktır.

 

 Instagram Hesabı Nasıl Kapatılır?

 

 Instagram hesabınızı kapatmanız için yapmanız gerekenler şöyledir;

 

 1- Instagram hesabınıza giriş yapın.

 2- Profilinizde sağ en üst köşede bulunan üç çizgiye tıklayın.

 3- Açılan sayfada Ayarlar sekmesine gidin. Yardım sekmesine tıklayın.

 4- Yardım sekmesi sizi help.instagram.com adresine yönlendirecektir. Hesabınızı doğrudan mobil uygulama yoluyla silmeniz mümkün değildir İşleminize bu sayfadan devam etmeniz gerekecektir.

 

 Adreste yer alan ''instagrama ara verme'' butonuna tıklayınız. Karşınıza çıkan seçeneklerden ''hesabımı nasıl silerim'' butonunu tıklayarak hesabımı sil adresine gidin. Instagram size hesap silme sebebini soracaktır. Buradaki seçeneklerden bir tanesini seçerek işleminize devam edin. Şifrenizi girmeniz gerecektir, şifrenizi girdikten sonra ''hesabımı kalıcı olarak sil'' seçeneğine tıklayarak ''tamam'' seçeneğini seçtiğinizde hesabınız silinmiş olacaktır.